Čo je nové

RÓMSKE AKTIVISTKY SA ANGAŽUJÚ ZA SPRAVODLIVOSŤ PRE NEZÁKONNE STERILIZOVANÉ RÓMSKE ŽENY

Pridané: 23. 07. 2021 12:32
V polovici júla sme sa v Košiciach stretli so skupinou angažovaných rómskych žien, s ktorými sa spoločne dlhodobo usilujeme o spravodlivosť pre nezákonne sterilizované rómske ženy.

NEZÁKONNE STERILIZOVANÉ RÓMSKE ŽENY HOVORILI NA ROKOVANÍ PARLAMENTNÉHO VÝBORU PRE ĽUDSKÉ PRÁVA

Pridané: 22. 07. 2021 15:41
Na zasadnutí Výboru NR SR pre ľudské práva sme spoločne s rómskymi aktivistkami hovorili o potrebe prijať konečne opatrenia, ktoré zabezpečenia spravodlivosť pre nezákonne sterilizované rómske ženy.

Slovensko sa musí už konečne vyrovnať s praxou nezákonných sterilizácií. Poškodeným rómskym ženám spravodlivosť dlhujeme

Pridané: 22. 07. 2021 14:49
Štátne orgány na Slovensku v tomto období venujú opäť zvýšenú pozornosť potrebe odškodnenia nezákonne sterilizovaných žien. Poradňa pre občianske a ľudské práva spolu so skupinou nezákonne sterilizovaných rómskych žien už takmer 20 rokov presadzuje pre poškodené ženy spravodlivosť a vyzýva štátne orgány na prijatie systémových krokov v tejto oblasti.

SIEŤOVACIE STRETNUTIE S RÓMAMI A RÓMKAMI, KTORÍ SA S NAŠOU PODPOROU BRÁNILI ČI BRÁNIA PORUŠOVANIU SVOJICH PRÁV

Pridané: 01. 07. 2021 16:27
Zorganizovali sme sieťovacie stretnutie rómskych aktivistov a aktivistiek, ktorí a ktoré sa s našou podporou bránili či bránia porušovaniu svojich práv. Veľmi nás teší, že viacerí z nich prejavili záujem zdieľať v ďalšom období svoju skúsenosť s presadzovaním svojich práv aj smerom k verejnosti.

RÓMSKE AKTIVISTKY NA STRETNUTÍ V PREŠOVE PLÁNOVALI ĎALŠIE ADVOKAČNÉ AKTIVITY NA OCHRANU SVOJICH PRÁV

Pridané: 01. 07. 2021 16:20
V polovici júna 2021 sme v Prešove zorganizovali ďalšie stretnutie skupiny rómskych žien, ktoré s našou podporou dlhodobo presadzujú dodržiavanie práv Rómov a Rómiek na Slovensku. Ich úsilie sa v tomto období zameriava najmä na presadenie zákona, ktorým by boli odškodnené nezákonne sterilizované rómske ženy.

Košický súd dnes zbavil obžaloby za krivé obvinenie aj druhého poškodeného Róma, ktorý sa domohol spravodlivosti na Európskom súde v Štrasburgu

Pridané: 09. 06. 2021 15:41
Okresný súd Košice I. na dnešnom pojednávaní definitívne zastavil trestné konanie vedené voči ďalšiemu z poškodených Rómov z Moldavy nad Bodvou, ktorých sme úspešne zastupovali na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu.

Protiprávne sterilizované rómske ženy v Českej republike sú blízko k odškodneniu - poškodené rómske ženy zo Slovenska na odškodnenie stále čakajú

Pridané: 08. 06. 2021 13:20
V týchto dňoch schválila dolná komora českého parlamentu zákon o odškodnení protiprávne sterilizovaných osôb. Na jeho základe by mohlo byť v Českej republike finančne odškodnených množstvo rómskych žien, ktoré boli touto praxou v minulosti poškodené. Je alarmujúce, že prijatie obdobného zákona je na Slovensku stále v nedohľadne, keďže protiprávne sterilizácie zasiahli aj množstvo rómskych žien u nás.

Novým projektom šírime pozitívne príbehy Rómov a Rómiek, ktorí sa s našou podporou bránili porušovaniu svojich práv

Pridané: 26. 05. 2021 15:55
Začali sme realizovať nový projekt s podporou Ministerstva spravodlivosti SR. Jeho cieľom je šíriť pozitívne príbehy Rómov a Rómiek, ktorí sa s našou podporou bránili porušovaniu svojich práv a inšpirovať iné znevýhodnené osoby k tomu, aby sa mu taktiež aktívne bránili.

Tlačové vyhlásenie k oslobodeniu jedného z poškodených z policajnej razie v Moldave nad Bodvou spod obžaloby za krivé obvinenie

Pridané: 13. 05. 2021 12:59
Okresný súd Košice I. na dnešnom pojednávaní definitívne zastavil trestné konanie vedené voči prvému z poškodených Rómov z Moldavy nad Bodvou, ktorých sme úspešne zastupovali na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu.

Európsky súd v Štrasburgu: Slovensko nedostatočne vyšetrilo policajné násilie voči trom rómskym chlapcom

Pridané: 02. 04. 2021 10:07
Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu (ESĽP) rozhodol o prípade policajného násilia voči trom rómskym chlapcom, ku ktorému malo dôjsť v policajnom aute počas ich prevozu na policajnú stanicu, v roku 2009 v Košiciach. Podľa ESĽP zodpovedné štátne orgány násilie voči nim nedostatočne vyšetrili, čím porušili svoje medzinárodné právne záväzky v oblasti ľudských práv.