Čo je nové

Na workshope pre rómske ženské aktivistky a líderky sme zdieľali naše skúsenosti s podporou a posilňovaním aktivizmu rómskych žien

Pridané: 06. 06. 2017 14:34
Koncom apríla 2017 sme sa spoločne s rómskou aktivistkou z Jarovníc zúčastnili workshopu pre rómske ženské aktivistky a líderky, ktorý zorganizoval Slovensko- český ženský fond v spolupráci s National Democratic Institute - NDI v Štrbe.

Súd odškodnil ďalšiu nezákonne sterilizovanú rómsku ženu

Pridané: 26. 05. 2017 15:23
Okresný súd v Spišskej Novej Vsi na dnešnom pojednávaní priznal nezákonne sterilizovanej rómskej žene finančné odškodnenie v požadovanej plnej výške vyše 16 000 Eur.

Súd opäť oslobodil policajtov obžalovaných z týrania rómskych chlapcov z Luníka IX

Pridané: 18. 05. 2017 12:29
Okresný súd Košice II na hlavnom pojednávaní dňa 17.05.2017 opäť oslobodil policajtov obžalovaných z týrania rómskych chlapcov na policajnej stanici v Košiciach. Ani doplneným dokazovaním podľa neho nebolo jednoznačne preukázané, že skutok sa stal tak, ako je uvedené v obžalobe. Prokurátor sa voči rozhodnutiu odvolal.

Petícia rómskych aktivistiek z Jarovníc poslaná ministrovi zdravotníctva

Pridané: 11. 05. 2017 17:18
Rómske aktivistky z Jarovníc ukončili petíciu, v ktorej popisujú diskriminačné praktiky zdravotníckeho personálu voči rómskym ženám na gynekologicko - pôrodníckom oddelení prešovskej nemocnice, ale aj iných nemocníc na Slovensku. Petíciu následne putovala ministrovi zdravotníctva so žiadosťou o zjednanie nápravy.

Oslavovali sme Medzinárodný deň Rómov

Pridané: 03. 05. 2017 17:42
8. mája 2017 na Medzinárodný deň Rómov a Rómiek sme sa v Jarovniciach opäť stretli s rómskymi ženami z rôznych lokalít z východného Slovenska. V tento deň Rómovia a Rómky na celom svete oslavujú svoju kultúru, svoje tradície spevom a tancom. Zároveň si však pripomínajú porušovanie ľudských práv, ktorému aj rómske ženy na celom svete stále čelia.

Petícia proti segregácií rómskych detí v Hermanovciach putovala ministrovi školstva

Pridané: 24. 04. 2017 16:25
Rómske aktivistky z Hermanoviec ukončili zber podpisov pod petíciu proti segregácii rómskych detí na miestnej základnej škole a adresovali ju ministrovi školstva.

Žena, ktorá sa domohla svojich práv v OSN, stále bezvýsledne čaká na odškodnenie zo strany vlády

Pridané: 11. 04. 2017 10:00
Žena, o ktorej porušení ľudských práv rozhodol v novembri minulého roka Výbor OSN pre odstránenie diskriminácie žien, stále márne čaká na poskytnutie nápravy zo strany slovenskej vlády. Výbor uznal, že domáce súdy žene neposkytli dostatočnú ochranu pred diskrimináciou a odporučil vláde, aby ju odškodnila. Tá to však dodnes neurobila napriek tomu, že o prijatých opatreniach musí už čoskoro výbor OSN písomne informovať.

Podporte petíciu proti diskriminácii a ponižovaniu rómskych žien na pôrodnici

Pridané: 10. 04. 2017 15:52
Pridajte sa k petícii rómskych aktivistiek z Jarovníc, ktoré sa rozhodli touto cestou upozorniť na zlé zaobchádzanie s rómskymi ženami v pôrodnici v Prešove.

Mesto Spišská Nová Ves diskriminovalo rómsku ženu, ktorá sa uchádzala o prácu terénnej sociálnej pracovníčky

Pridané: 24. 03. 2017 10:18
Okresný súd v Spišskej Novej Vsi vyhovel žalobe rómskej ženy, ktorá sa domáhala nápravy za diskrimináciu, ktorej čelila v roku 2010, keď sa uchádzala o pracovné miesto terénnej sociálnej pracovníčky v meste Spišská Nová Ves. Podľa súdu sa jej musí mesto ospravedlniť a finančne ju odškodniť. Ide vôbec o jedno z prvých rozhodnutí slovenských súdov v prípade rasovej diskriminácie v prístupe k zamestnaniu v prospech diskriminovanej osoby.

Rómske aktivistky na stretnutiach ďalej pracovali na aktivitách poukazujúcich na porušovanie ľudských práv

Pridané: 21. 03. 2017 10:00
V priebehu ostatných šiestich mesiacov sme zorganizovali viaceré stretnutia rómskych aktivistiek z východného Slovenska, ktoré nadväzovali na stretnutie, ktoré sa uskutočnilo ešte v lete v Herľanoch.