Čo je nové

Tlačové vyhlásenie k oslobodeniu jedného z poškodených z policajnej razie v Moldave nad Bodvou spod obžaloby za krivé obvinenie

Pridané: 13. 05. 2021 12:59
Okresný súd Košice I. na dnešnom pojednávaní definitívne zastavil trestné konanie vedené voči prvému z poškodených Rómov z Moldavy nad Bodvou, ktorých sme úspešne zastupovali na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu.

Európsky súd v Štrasburgu: Slovensko nedostatočne vyšetrilo policajné násilie voči trom rómskym chlapcom

Pridané: 02. 04. 2021 10:07
Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu (ESĽP) rozhodol o prípade policajného násilia voči trom rómskym chlapcom, ku ktorému malo dôjsť v policajnom aute počas ich prevozu na policajnú stanicu, v roku 2009 v Košiciach. Podľa ESĽP zodpovedné štátne orgány násilie voči nim nedostatočne vyšetrili, čím porušili svoje medzinárodné právne záväzky v oblasti ľudských práv.

Podali sme pripomienky k celoštátnej stratégii rovnosti žien a mužov a rovnosti príležitostí v Slovenskej republike na roky 2020-2025

Pridané: 22. 01. 2021 10:34
Zaslali sme naše pripomienky k návrhu celoštátnej stratégie a akčnému plánu rovnosti žien a mužov a rovnosti príležitostí v Slovenskej republike na roky 2020-2025.

Obžalovaní policajti v kauze týrania rómskych chlapcov z Luníka IX sú nevinní - potvrdil to dnes odvolací súd, ktorý zamietol odvolanie prokurátora proti oslobodzujúcemu rozsudku

Pridané: 11. 12. 2020 14:15
Krajský súd v Košiciach na dnešnom verejnom zasadnutí zamietol odvolanie prokurátora krajskej prokuratúry proti oslobodzujúcemu rozsudku Okresného súdu Košice II z 4. decembra 2019 v prípade týrania šiestich rómskych chlapcov z Luníka IX. Rozsudok, ktorým boli obžalovaní policajti spod obžaloby oslobodení, je tak právoplatný a odvolanie nie je proti nemu prípustné.

PARLAMENTNÝ VÝBOR PRE ĽUDSKÉ PRÁVA PLÁNUJE ROKOVAŤ O NEZÁKONNÝCH STERILIZACIÁCH ZA PRÍTOMNOSTI POŠKODENÝCH RÓMSKYCH ŽIEN

Pridané: 04. 12. 2020 11:33
Parlamentný výbor pre ľudské práva vyhovel našej žiadosti rokovať o nezákonných sterilizáciách za prítomnosti poškodených rómskych žien. Spolu so skupinou rómskych aktivistiek sa dlhodobo zasadzujeme za spravodlivosť pre všetky rómske ženy, ktoré boli touto nezákonnou praxou zasiahnuté.

Spolu s partnerskými organizáciami sme zaslali vyjadrenie Výboru ministrov Rady Európy k nedostatkom vo vyšetrovaní rasového motívu v prípadoch policajného násilia u nás

Pridané: 24. 11. 2020 16:05
Spoločne s partnerskými organizáciami Európske centrum pre práva Rómov a Fórum pre ľudské práva sme zaslali naše spoločné vyjadrenie Výboru ministrov Rady Európy, v ktorom poukazujeme na nedostatočnú implementáciu rozsudku Európskeho súdu pre ľudské práva v prípade Lakatošová a Lakatoš proti Slovenskej republike. 

HĽADÁME DO NÁŠHO TÍMU KOLEGYŇU NA TERÉNNY MONITORING A PRÁCU S RÓMSKYMI AKTIVISTKAMI

Pridané: 13. 11. 2020 15:10
Chcete podporovať rómske ženy v ich aktivizme, monitorovať porušovanie ich práv a presadzovať ich rovnosť - staňte sa súčasťou nášho tímu.

Napísali sme blog o ceste dvoch poškodených Rómov z Moldavy k spravodlivosti

Pridané: 29. 10. 2020 10:53
Európsky súd nedávno rozhodol v prospech dvoch poškodených Rómov z policajnej razie v Moldave. V našom novom blogu píšeme o ich sedemročnej ceste za spravodlivosťou, na ktorej sme ich podporovali.

Rómske ženy vytrvalo pokračujú v advokačných a iných aktivitách na ochranu svojich práv

Pridané: 21. 10. 2020 11:12
Rómske ženy vytrvalo pokračujú v advokačných aktivitách na ochranu svojich práv.

Podľa rozsudku Krajského súdu v Prešove za segregáciu rómskych detí na školách nezodpovedajú štátne inštitúcie, ale školy

Pridané: 12. 10. 2020 15:38
Okresný úrad v Prešove a Ministerstvo školstva SR nemajú povinnosť prijať účinné opatrenia na odstránenie segregovaného vzdelávania rómskych detí na základnej škole v obci Terňa. Svojím rozsudkom to potvrdil Krajský súd v Prešove, ktorý sa tak stotožnil s rozhodnutím Okresného súdu Prešov z februára 2019. Rozsudok odvolacieho súdu je podľa nás v rozpore s medzinárodným právom a plánujeme sa preto obrátiť s dovolaním na Najvyšší súd SR.