Aktualita

Košický súd dnes zbavil obžaloby za krivé obvinenie aj druhého poškodeného Róma, ktorý sa domohol spravodlivosti na Európskom súde v Štrasburgu

Pridané: 09. 06. 2021 15:41

V septembri 2020 rozhodol Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu o policajnom násilí voči dvom Rómom z Moldavy nad Bodvou, ktorému čelili počas policajne razie v roku 2013. Slovenské štátne orgány ich podľa neho nedokázali pred policajným násilím ochrániť, ani toto násilie účinne vyšetriť. Obaja poškodení boli pritom na Slovensku obžalovaní z trestného činu krivého obvinenia voči príslušníkom polície, ktorí sa mali násilia voči nim dopustiť.

Okresný súd Košice I. na dnešnom pojednávaní definitívne zastavil trestné konanie vedené aj voči druhému z týchto poškodených – Rolandovi D. Urobil tak potom, čo prokurátor stiahol voči nemu obžalobu.

Poradňa pre občianske a ľudské práva poškodenému dlhodobo zabezpečovala bezplatnú právnu pomoc v súvislosti s policajným násilím voči nemu. Naša spolupracujúca advokátka ho zastupovala v trestnom konaní vedenom policajnou inšpekciou, konaní pred ústavným súdom a nakoniec až pred Európskym súdom pre ľudské práva v Štrasburgu.  

V tejto súvislosti dnešné rozhodnutie košického súdu vítame.

Štefan Ivanco z Poradne pre občianske a ľudské práva k dnešnému rozhodnutiu uviedol:

„Náš bývalý klient v rámci vyšetrovania inšpekciou aj na Európskom súde namietal, že ho príslušníci polície počas razie v roku 2013 so slovami – „vypadnite Cigáni, dnes zdochnete!“ - vyviedli z domu, bili ho obuškom po celom tele a taktiež zasiahli elektrickým paralyzérom. A Európsky súd minulý rok v septembri potvrdil, že štátne orgány vážne pochybili pri vyšetrovaní jeho prípadu. Navyše poukázal aj na to, že štát dôsledne nevyšetril možný rasový motív celej policajnej razie. Faktom je, že počnúc policajným násilím voči nemu - štátne orgány až dodnes pošľapávali jeho práva. Teraz musia urobiť všetko preto, aby k takejto nespravodlivosti už nikdy viac voči nikomu v tejto krajine nedošlo.“

K zastaveniu trestného konania voči poškodenému sme vydali tlačové vyhlásenie.

Toto tlačové vyhlásenie bolo vydané v rámci projektu realizovaného s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Za obsah tohto dokumentu výlučne zodpovedá Poradňa pre občianske a ľudské práva.