Aktualita

Okresný súd aj po tretí krát oslobodil policajtov obžalovaných z týrania rómskych chlapcov z Luníka IX

Pridané: 04. 12. 2019 16:10

Okresný súd Košice II na dnešnom pojednávaní znova oslobodil policajtov obžalovaných z týrania rómskych chlapcov na policajnej stanici v Košiciach, ktorého sa mali dopustiť v marci 2009. Ani ďalším dokazovaním podľa neho nebolo jednoznačne preukázané, že sa skutok stal tak, ako je uvedené v obžalobe.

Okresný súd dnes o prípade rozhodoval po tretí krát. Policajtov, obžalovaných z násilia voči rómskym chlapcom, ktorého sa mali dopustiť v marci 2009, oslobodil už v roku 2015 a 2017. Odvolací súd však obe jeho  rozhodnutia na základe podaných odvolaní prokurátora následne zrušil. Poukázal pritom opakovane na závažné nedostatky pri prejednávaní prípadu a konštatoval, že pre objasnenie nejasností a neúplnosť skutkových zistení je potrebné vykonať ďalšie dôkazy. Zároveň okresnému súdu prikázal vykonať aj dôkaz prehratím obrazovo-zvukového záznamu zachytávajúceho časť incidentu, ktorý je obžalovaným policajtom kladený za vinu.

Na dnešnom hlavnom pojednávaní okresný súd prehral uvedenú nahrávku. Napriek tomu však obžalovaných aj po tretí krát oslobodil, pričom konštatoval, že ani doplneným dokazovaním nebolo jednoznačne preukázané, že skutok sa stal tak, ako je uvedené v obžalobe. Súd opäť poukázal aj na údajné rozpory vo výpovediach poškodených rómskych chlapcov, ktoré podľa jeho názoru ani doplnené dokazovanie neodstránilo.

Poškodeným Rómom dlhodobo sprostredkovávame bezplatnú právnu pomoc. Advokátka spolupracujúca s Poradňou a právna zástupkyňa poškodených Vanda Durbáková k dnešnému rozhodnutiu súdu uviedla:

„Dnešné rozhodnutie súdu považujem za nespravodlivé. Podľa môjho názoru boli v konaní vykonané dôkazy, ktoré vo vzájomnej súvislosti postačovali na odsúdenie obžalovaných. Je paradoxné, že verejnosť na vlastné oči vidí násilie, ktorému boli vystavení poškodení počas ich zadržania na policajnej stanici, zachytené na obrazovo-zvukovej nahrávke. Avšak už skoro 10 rokov nie sú zodpovedné štátne inštitúcie vrátane súdov schopné páchateľov odsúdiť za toto v demokratickej spoločnosti neprípustné konanie.“  

Rozhodnutie Okresného súdu Košice II nie je právoplatné. Prokurátor sa vyjadril, že proti nemu podá odvolanie.

K rozhodnutiu súdu sme vydali tlačovú správu.

Bližšie informácie o okolnostiach prípadu nájdete na tomto mieste.