Aktualita

Príbeh nezákonne sterilizovanej rómskej ženy čítaný na predstavení Monológy Vagíny

Pridané: 11. 03. 2019 15:33

Dňa 13. februára  sa v Literárnej kaviarni Viola v Prešove odohralo celovečerné benefičné predstavenie (čítanie) z oceňovanej knihy autorky Eve Ensler MONOLÓGY VAGÍNY.

Kampaň V-Day každoročne upozorňuje na určitú skupinu žien zažívajúcich násilie a neprimeranú sociálno-politickú marginalizáciu v snahe zvýšiť povedomie o problémoch, ktorým ženy  čelia a pomáhať komunitným skupinám pracujúcim na riešení týchto nespravodlivosti.

Tento rok sa do čítania  po prvýkrát zapojila aj jedna z rómskych aktivistiek, s ktorými dlhodobo spolupracujeme. Takisto sa  počas predstavenia čítal aj príbeh nezákonne sterilizovanej rómskej ženy.  Tento zážitok bol nesmierne silný, aj vďaka tomu, že sa jednalo o príbeh napísaný na základe skúsenosti troch konkrétnych nezákonne sterilizovaných rómskych žien. Naša organizácia dlhodobo presadzuje, aby táto nezákonná prax bola dôsledne vyšetrená a poškodené rómske ženy odškodnené.

Organizátorky benefičného predstavenia sa aj tento rok rozhodli  venovať výťažok z predstavenia našej mimovládnej organizácii na našu prácu v oblasti ochrany reprodukčných a sexuálnych práv rómskych žien a podpore ich aktivizmu, za čo im veľmi pekne ďakujeme. Za foto ďakujeme fotografovi Vlastimilovi Slávikovi.