Aktualita

Rómske ženy sa stretli s verejnou ochrankyňou práv

Pridané: 10. 04. 2019 15:20

Dňa 12. marca 2019 sa ďalšieho stretnutia rómskych aktivistiek v Prešove osobne zúčastnila Verejná ochrankyňa práv spoločne s tromi zamestnankyňami jej kancelárie.

Toto stretnutie nadviazalo na stretnutie dvoch rómskych aktivistiek s pani verejnou ochrankyňou z novembra 2018, na ktorom v Bratislave hovorili o zabezpečení spravodlivosti pre nezákonne sterilizované rómske ženy.

Boli sme rady, že pani Patakyová osobne prijala naše pozvanie na stretnutie s celou skupinou rómskych žien. Všetky ženy tak mali možnosť s ňou hovoriť o ich stretnutiach a aktivitách na ochranu ľudských práv, ktoré spoločne s nami z Poradne za ostatné roky robili. Niektoré zo žien zdieľali svoje osobné príbehy napr. o tom ako sa postavili diskriminácii ich detí v materskej škole alebo na miestnej základnej škole.

Hovorili o svojich aktivitách proti segregácii v prešovskej pôrodnici ako aj svojom dlhoročnom úsilí dosiahnuť spravodlivosť pre nezákonne sterilizované rómske ženy.

Pani Verejná ochrankyňa a jej kolegyne predstavili právomoci a aktivity svojej kancelárie. Spoločne sme diskutovali o možných prienikoch v témach, ktorými sa venujú aj rómske ženy. Pani Verejná ochrankyňa ocenila aktívny prístup a odvahu rómskych žien postaviť sa diskriminácii či inému porušovaniu ich ľudských práv. Ženy po stretnutí pozitívne hodnotili najmä to, že Verejná ochrankyňa práv a jej kolegyne so záujmom počúvali ich príbehy a ich skúsenosť nespochybňovali.