Aktualita

Sieťovanie skupiny rómskych žien a iných skupín žien na Slovensku pokračuje

Pridané: 21. 10. 2019 15:50

V dňoch 12. - 13. októbra 2019 sme v Košiciach zorganizovali ďalšie stretnutie rómskych žien, ktorého cieľom bolo spájanie skupiny rómskych žien s inými skupinami žien na Slovensku.  

Ako povedala jedna z účastníčok stretnutia, spolupráca aktívnych žien je dôležitá. Čím je nás viac, tým je nás viac počuť. Len spoločne vieme urobiť stop diskriminácii rómskych žien a všetkých žien v našej spoločnosti. 

Rómske ženy mali možnosť dozvedieť sa viac o práci ženskej mimovládnej organizácie Ženské kruhy. Mirka Rašmanová okrem predstavenia aktivít tejto organizácie hovorila s rómskymi ženami aj o možných prienikoch spolupráce a vzájomnej podpore. Zároveň zdôraznila, že je dôležité, aby aj hlas rómskych žien a ich skúsenosti s pôrodom boli počuť. 

Mirka Urdová hovorila podrobnejšie o jej skúsenostiach duly, ktorá sprevádza ženy pri pôrode. Ďalej podrobnejšie hovorila o predstavení Monológy Vagíny, ktorú spoluorganizovala v Prešove ostatné dva roky. S rómskymi ženami zdieľala svoje plány do budúcna a diskutovala aj o možnom ďalšom zapojení rómskych žien a ich príbehov do predstavenia. 

Sieťovanie rómskych žien s inými ženskými skupinami vnímame ako veľmi dôležité. Aj preto sme spolu s rómskymi ženami za záver programu stretnutia spoločne plánovali ďalšie takéto aktivity do budúcna.  

Stretnutie sme zorganizovali s finančnou podporou nadácie Sigrid Rausing Trust a Open Society Foundations.  

Foto:Maja Bodnárová