Aktualita

Stretnutie rómskych aktivistiek s Janou Belišovou

Pridané: 26. 02. 2017 10:00

Dňa 25.2.2017 sa rómske aktivistky z východného Slovenska stretli  na ďalšom zo stretnutí na podporu ich aktivizmu, ktoré sme zorganizovali v Košiciach s Janou Belišovou, ktorá pracuje ako etnomuzikologička v Slovenskej akadémii vied. Dlhé roky sa venuje dokumentovaniu rómskej hudby, a to aj priamo vo vylúčených rómskych komunitách. Na albumoch, o ktorých vydanie sa pričinila, spievajú a hrajú aj Rómovia a Rómky z týchto komunít. Pani Belišová  prišla na stretnutie na podnet jednej zo žien, ktorá pre ňu vyrobila pohľadnicu s odkazom, že by si opäť priala po rokoch sa s ňou stretnúť. Veľmi ju aj aj nás všetky potešilo, že pani Belišová naše pozvanie na stretnutie prijala. Počas stretnutia rozprávala o svojich zážitkoch a cestách za rómskou hudbou, počas ktorých sa vlastne stretla aj s jednou zo žien. Ženy jej zas rozprávali o našich stretnutiach, prečo sa stretávame, o aktivitách, ktoré robia na stretnutiach a podobne.

Pani Belišová nás na záver pozvala na koncert Agrusori band, jedenásť členného zoskupenia rómskych a nórskych muzikantov a muzikantiek hrajúcich fúziu súčasnej improvizovanej hudby a tradičnej rómskej muziky. Koncertu sme sa spoločne so ženami o pár dni zúčastnili a pre nás všetky to bol neobvyklý zážitok.


Stretnutie sme financovali z projektu Vzostup aktivizmu rómskych žien na východnom Slovensku podporeného Nadáciou žien FILIA, Hamburg.