Aktualita

Súd opäť oslobodil policajtov obžalovaných z týrania rómskych chlapcov z Luníka IX

Pridané: 18. 05. 2017 12:29

Okresný súd Košice II na hlavnom pojednávaní dňa 17.05.2017 opäť oslobodil policajtov obžalovaných z týrania rómskych chlapcov na policajnej stanici v Košiciach. Ani doplneným dokazovaním podľa neho nebolo jednoznačne preukázané, že skutok sa stal tak, ako je uvedené v obžalobe. Prokurátor sa voči rozhodnutiu odvolal.

Okresný súd obžalovaných policajtov po prvý krát oslobodil vo februári 2015 s odôvodnením, že skutok, ktorý bol kladený policajtom obžalobou za vinu, sa nestal, a teda nezákonné konanie nebolo obžalovaným policajtom jednoznačne preukázané. Krajský súd v Košiciach však v apríli 2016 vyhovel odvolaniu prokurátora a rozhodnutie okresného súdu zrušil. Okresnému súdu vytkol nedostatky pri prejednávaní prípadu a konštatoval, že pre objasnenie nejasností a neúplnosť skutkových zistení, je potrebné vykonať ďalšie dôkazy.

Okresný súd Košice II následne prípad opäť prejednal, pričom opäť vypočul aj niektorých z poškodených rómskych chlapcov. Dňa 17.05.2017 obžalovaných policajtov napokon opäť oslobodil s odôvodnením, že ani doplneným dokazovaním nebolo jednoznačne preukázané, že skutok sa stal tak, ako je uvedené v obžalobe. Rovnako ako vo svojom rozhodnutí z roku 2015 pritom nepripustil ako zákonný dôkaz videonahrávku, ktorá zachytáva časť násilného incidentu. Súd taktiež opäť poukázal na údajné rozpory vo výpovediach poškodených rómskych chlapcov, ktoré podľa jeho názoru ani doplnené dokazovanie neodstránilo.

Právne zastupovanie poškodených rómskych chlapcov v konaní poskytovala Vanda Durbáková - advokátka, spolupracujúca s Poradňou pre občianske a ľudské práva, ktorá považuje rozhodnutie súdu za nezákonné:

"Okresný súd zopakoval svoje rozhodnutie z februára 2015. Je z môjho pohľadu nepochopiteľné, že okresný súd opäť odmietol vykonať ako zákonný dôkaz videonahrávku incidentu bez toho, aby vo vzťahu k nej vykonal znalecké dokazovanie, ktoré prokurátor navrhol vykonať. Ide pritom o jeden z kľúčový dôkazov, ktorý obrazom aj zvukom zachytáva časť násilia voči poškodeným rómskym chlapcom zo strany obžalovaných. Stále verím, že odvolací súd toto rozhodnutie na základe odvolania podaného prokurátorom zvráti a poškodení sa napokon nebudú musieť domáhať spravodlivosti až na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu.“ 

Štefan Ivanco, programový koordinátor Poradne pre občianske a ľudské práva, v súvislosti s rozhodnutím súdu podotkol: 

„Je pre mňa skľučujúce vidieť, akým spôsobom košický súd opäť rozhodol a ako ďaleko je aj po ôsmich rokoch od celého incidentu právoplatné a spravodlivé súdne rozhodnutie, o ktoré sa poškodení usilujú. Je zrejmé, že účinná ochrana pred policajným násilím je na Slovensku stále vzdialeným cieľom.“

Rozhodnutie Okresného súdu Košice II nie je právoplatné. Prokurátor sa voči nemu odvolal.

K rozhodnutiu súdu sme vydali tlačovú správu.

Bližšie informácie o okolnostiach prípadu nájdete na tomto mieste.

.