Aktualita

Súd rozhodol, že majiteľ baru v Spišských Vlachoch diskriminoval Rómov

Pridané: 10. 02. 2012 09:00

Okresný súd v Spišskej Novej Vsi rozhodol v prípade diskriminácie rómskych spotrebiteľov, ktorí pre svoj etnický pôvod neboli obslúžení v jednom z barov v Spišských Vlachoch. Majiteľ baru sa im musí za diskrimináciu ospravedlniť.

Prípad sa týka incidentu z decembra 2009, pri ktorom dvaja rómski spotrebitelia - manželský pár - neboli obslúžení v jednom z barov v Spišských Vlachoch, ktorý navštívili spoločne so svojimi nerómskymi kolegyňami z práce. Majiteľ baru odmietol obslúžiť celý kolektív s odôvodnením, že Rómov neobsluhuje: „Majiteľ nám povedal, že nás vo svojom bare neobslúži, pretože ak by to urobil, zajtra prídu ďalší Rómovia. Potom nám povedal, že keď ja so svojou ženou odídeme, ostatných obslúži. Pracujem na základnej škole a správanie majiteľa ma veľmi ponížilo a pobúrilo," hovorí pán Roman Pecha, jeden z poškodených v prípade.

Poškodení spotrebitelia sa rozhodli na majiteľa baru podať trestné oznámenie na polícii, ktorá v rámci vyšetrovania obe strany vypočula. Následne sa obrátili na Poradňu pre občianske a ľudské práva a podali proti majiteľovi baru na okresnom súde žalobu podľa antidiskriminačného zákona. Majiteľ baru na súde obhajoval svoje konanie tým, že bar je súkromným klubom a nikto zo skupiny nemal členskú klubovú kartu. Počas vyšetrovania na polícii však sám potvrdil, že dôvodom neobslúženia bol práve rómsky etnický pôvod dvoch poškodených spotrebiteľov a obavy, že by do baru začali chodiť ďalší Rómovia.

Súd nariadil majiteľovi baru písomne sa ospravedlniť poškodeným rómskym spotrebiteľom. Okrem toho rozhodol, že majiteľ baru je povinný zverejniť písomné ospravedlnenie na viditeľnom mieste na dverách baru a uverejniť ho v regionálnych novinách formou platenej inzercie. Napriek tomu, že súd uznal diskrimináciu rómskych spotrebiteľov, podľa právnej zástupkyne poškodených, Vandy Durbákovej, má rozhodnutie súdu aj svoje nedostatky: „Súdy na Slovensku majú stále tendenciu prípady rasovej diskriminácie do istej miery bagatelizovať. Nevnímajú ich ako konanie, ktoré samo o sebe vážnym spôsobom znižuje dôstojnosť človeka. Skutočnosť, že súd odmietol priznať poškodeným akúkoľvek náhradu nemajetkovej ujmy nie je v súlade s medzinárodnými štandardami na ochranu pred rasovou diskrimináciou."

Rozhodnutie súdu nie je právoplatné. Majiteľ baru a poškodení rómski spotrebitelia sa môžu voči rozsudku okresného súdu odvolať.

K rozhodnutiu súdu sme vydali aj tlačovú správu.