Aktualita

Zúčastnili sme sa zasadnutia Výboru OSN na odstránenie diskriminácie žien (CEDAW) v Ženeve

Pridané: 16. 11. 2015 09:29

Naše kolegyne Agáta Duchoňová a Vanda Durbáková sa v dňoch 5.11. - 12.11.2015 osobne zúčastnili zasadnutia Výboru OSN na odstránenie diskriminácie žien (CEDAW výbor) v Ženeve.

Najprv sa spoločne s aktivistkami a aktivistom z mimovládnych organizácií z Madagaskaru a Východného Timoru zúčastnili tréningu, organizovaného IWRAW ASIA PACIFIC. Cieľom tréningu bolo získať zručnosti a dozvedieť sa viac informácií o fungovaní CEDAW výboru a úlohe MVO v procedúre podávania tzv. alternatívnych správ.

Po absolvovaní tréningu sa naše kolegyne zúčastnili aj priamo zasadnutia CEDAW výboru, na ktorom spoločne so zástupkyňami ďalších MVO (Občan, demokracia a zodpovednosť a Center for reproductive rights) informovali členky a člena CEDAW výboru o porušovaní práv žien na Slovensku. Aj prostredníctvom veľmi silného prejavu našej kolegyne Agáty zaznel v OSN aj hlas rómskych žien.

Dňa 12.11.2015, počas tzv. konštruktívneho dialógu medzi členkami CEDAW výboru a slovenskou vládnou delegáciou, sa členky CEDAW výboru zaujímali aj o porušovanie práv rómskych žien, o ktorom sme ich informovali v našej alternatívnej správe.